Úvodní stránka > Projekty financované pomocí dotací > Zrestaurování pravé a levé sochy gladiátorů (2009-10)

Zrestaurování pravé a levé sochy gladiátorů

Cíl projektu :   Zrestaurování dvou barokních soch gladiátorů z 1.třetiny 18.století, které jsou umístěny u hlavní komunikace ve Věžkách.

Popis :    Jedná se o poměrně monumentální sochy gladiátorů umístěné na novodobých čtyřbokých soklech (původní architektura soklů se nedochovala). Figury gladiátorů jsou znázorněny v expresívním bočním pohybu - postavy jsou razantně nakročeny směrem dopředu a oděny do stylizovaných brnění s přilbicemi na hlavách. Stav památek před započetím restaurátorských prací byl hodnocen jako havarijní - torzální stav. Vzhledem k tomu nelze bez archivních pramenů zjistit, co gladiátoři drželi v rukách. Poškození památek bylo rozděleno na několik druhů: poškození vlivem koroze kamenného materiálu, biologické napadení materiálu, mechanická poškození. Celkové zrestaurování památek bylo připraveno na dva roky. V dubnu 2009 byly obě sochy převezeny do ateliéru akademického sochaře Jindřicha Martinaka z Uherského Hradiště. V průběhu roku 2009 byla zrestaurována levá socha, v průběhu roku 2010 pravá socha. V říjnu 2010 byly obě sochy umístěny na původní místa.

Realizace :

I. etapa:      4/2009 - 11/2009

II. etapa:     4/2010 - 10/2010

logo zlínského kraje

Projekt spolufinancován Zlínským krajem

Financování  v roce 2009:

Celkové náklady

84 014,- Kč

Z toho :

Dotace Zlínského kraje

40 000,- Kč

Vlastní zdroje obce